Anasayfa Hakkımızda İletişim ANALİZ DESTEK BÖLÜMÜ
İleri Mühendislik Teknolojileri Eğitiminde Uzman...
Anasayfa Biz Kimiz? Ansys Eğitimi Fluent Eğitimi Abaqus Eğitimi Nastran-Patran Eğitimi LsDyna Eğitimi İletişim
Analizi yapılacak modelin teknik resimi yanda görülmektedir. Buradaki amaç Ansys ile bir bisiklet krankının Statik analizini yapmak ve gerekli gerilme değerlerini hesaplamaktır.
Programın başlatılması ; Start > All Programs > ANSYS 14.0 > Mechanical APDL Product Launcher Program başlatıldığında karşınıza gelen “Working Directory” kısmından çalışma klasörü seçimi yapılır. “Job Name” ise proje ismidir. Bunu krank olarak isimlendirebilirsiniz. Daha sonra “Run” komutu ile program başlatılır. Karşınıza gelen ekran Ansys Mechanical APDL arayüzüdür. Geometrinin Modellenmesi ; Main Menu > Preprocessor > Modeling > Create > Areas > Rectangle > By 2 Corners Main Menu > Preprocessor > Modeling > Create > Areas > Circle > Solid Circle  aşağıdaki değerler girildikten sonra “Apply” komutu kullanılır. Karşımıza tekrar gelen pencerede aşağıdaki 2. resimde bulunan değerler girilerek OK ile işlem bitirilir.
Modelimizin görüntüsü aşağıdaki gibi olacaktır. Main Menu > Preprocessor > Modeling > Operate > Booleans > Add > Areas komutu ile büyük dikdörtgen ile büyük daire seçilerek birleştirme işlemi yapılır.
Main Menu > Preprocessor > Modeling > Reflect > Areas komutu seçildikten sonra aynalanacak alan seçimi yapılır ve karşımıza gelen ekran YZ düzlemi seçilerek aynalama işlemi tamamlanır.
Main Menu > Preprocessor > Modeling > Operate > Booleans > Add > Areas   --- Pick All komutu ile bütün alanları birleştirilir. Main Menu > Preprocessor > Modeling > Create > Keypoints > In Active CS Eklenecek keypointler: (-0.7972, 0.1642) (0.7972, 0.3248) (0.7972, 0.9744) (-0.7972, 1.1368)
Main Menu > Preprocessor > Modeling > Create > Lines > Lines > Straight Line komutu kullanılarak keypointler seçilerek aşağıdaki şekildeki gibi birleştirilir. Utility Menu > Plot > Lines  komutu ile çizgileri aşağıdaki gibi görebilirsiniz.
Aşağıdaki komut ile daha önce şekilin ortasında oluşturduğumuz çizgiler seçilerel yüzey alan oluşturulur. Main Menu > Preprocessor > Modeling > Create > Areas > Arbitrary > By Lines Utility Menu > Plot > Areas   komutu ile yüzeyleri görüntüleyebilirsiniz.
Son oluşturmuş olduğumuz alanı Subtract komutu ile çıkarm işlemi için ;  Main Menu > Preprocessor > Modeling > Operate > Booleans > Subtract > Areas Önce hangi alandan çıkarmak istiyorsak o alanı seçilmelidir. İkinci seçim ise çıkarılmak istenen küçük alandır.
Bu alandan Extrude komutu ile hacim oluşturma işlemi ; Main Menu > Preprocessor > Modeling > Operate > Extrude > Areas > By XYZ Offset Alan seçildikten sonra DZ değeri aşağıdaki şekildeki gibi 0.5 olarak girilir.
Sağ tarafta bulunan ismetric view butonu tıklanarak oluşturulan şekil görülebilir.
Main Menu > Preprocessor > Modeling > Create > Lines > Line Fillet   komutu ile radyuslar atılır. Radyus değeri şekilde görüldüğü gibi 0.177 olarak girilir.
Pedal milinin oluşturulması ; Main Menu > Preprocessor > Modeling > Create > Volumes > Cylinder > Solid Cylinder
İki ayrı hacmin Glue komutu ile birleştirilmesi ; Main Menu > Preprocessor > Modeling > Operate > Booleans > Glue > Volumes
ELEMAN TİPLERİNİN BELİRLENMESİ, AĞ OLUŞTURMA İŞLEMİ ve MALZEME ÖZELLİKLERİNİN ATANMASI Burada ağ oluşturma (mesh) için gerekli eleman tipleri, malzeme özellikleri belirlenecek ve mesh atma işlemi gerçekleştirilecektir. Main Menu > Preprocessor> Element Type > Add/Edit/Delete > Add
MALZEME ÖZELLİKLERİNİN ATANMASI ; Main Menu > Preprocessor >Material Props > Material Models
MESH ATMA İŞLEMİ ; Main Menu > Preprocessor > Meshing > MeshTool komutu ile MESH200 elemanı seçilerek yüzeylere mesh atılır.
Mesh büyüklüğünün kontrolü için sağ yan tarafta açılan pencerede Global>Set bölümünden mesh büyüklüğü 0.12 olarak girilir. Aşağıdaki pencereden görüldüğü gibi mesh areas komutu ile üst yüzeyler seçilerek yüzeylere mesh atılır.
Yüzey mesh işlemi bittikten sonra bu sefer ikinci oluşturduğumuz eleman tipi olan Solid185 seçilir ve yandaki penceredeki gibi Sweep mesh seçeneği ile hacimlere mesh atma işlemi gerçekleştirilir.
SINIR KOŞULLARININ TANIMLANMASI Krankın bisiklere bağlı olduğu noktadan sabit mesnet uygulanmalıdır. Milin son kısmından ise 100lb değerinde bir kuvveet uygulanacaktır. Sabitleme işlemi için ; Main Menu > Preprocessor > Loads > Define Loads > Apply > Structural > Displacement > On Areas  komutu ile aşağıdaki resimde görülen delik içerisindeki bütün alanlar seçilmelidir.
Kuvvetin Uygulanması ; Önce keypointlerin görülmesi için Utility menu > Plot > Keypoint  ile görüntüleme işlemi yapılır ki seçimimiz kolaylaşsın. Main Menu > Preprocessor > Loads > Define Loads > Apply > Structural > Force/Moment > On Keypoints komutu ile aşağıdaki resimde görülen Keypoint seçilir ve açılan pencerede Fy = -100 olarak girilir.
ARTIK ÇÖZÜM İŞLEMİNE GEÇEBİLİRİZ............... :) Main Menu > Solution > Solve > Current LS   komutunu kullanarak çözüm işlemini gerçekleştirebilirsiniz.  Karşınıza çıkan pencereleri onaylayın ve Solution is done yazısını görüene kadar bekleyin. Buraya kadar sabrettik madem sonuçları görmeden olmaz :) Main Menu > General Postproc > Plot Results > Deformed Shape komutu ile deformasyona uğramış şekli görebilirsiniz. Utility Menu > PlotCtrls > Animate > Deformed Shape...   ile animasyonu görebilirsiniz. Main Menu > General Postproc > Plot results > Contour Plot > Nodal Solu  ve Nodal Solution > Stress > von Mises stress  ile gerilme değerlerini görebilirsiniz.
Duyurular   Dersane ve çeşitli kuruluşlara eğitmenlik Desteği Firmamız tarafından sağlanmaktadır Ansys ve Fluent eğitimlerimiz Ocak ayının 2. haftasında başlayacaktır.