Anasayfa Hakkımızda İletişim ANALİZ DESTEK BÖLÜMÜ
ANSYS DESTEK BÖLÜMÜNDEN ÖRNEK UYGULAMA DOSYALARINI ARTIK İNDİREBİLİRSİNİZ.
Konusunda yurtdışında ve Türkiyede tanınan bir çok firmaya proje danışmanlığı yapan 7yıl eğitmenlik tecrübesi olan ayrıca eğitim verdiği programların danışmanlığını yapan eğitimciler ile çalışıyoruz.
Sadece ileri mühendislik yöntemleri konusuna odaklanmış yeterli düzeyde eğitim veren ve kendine bu konuda oldukça güvenen tek firmayız.
Firmamızdan eğitim alan mühendislerin hedefledikleri firmalarda çalışıyor olması  bizim tek referansımızdır.
Uzaktan Eğitim Sistemimiz ; Birebir eğitimden hiçbir farkı yoktur avantajı vardır Çalışan ve zamanı olmayanlar için esnek saatler Karşılıklı soru cevap şeklinde eğitim Eğitim sonunda çalışma dosyaları ve ödevler Günün her saatinde yardım alabilme imkanı
Eğitim Başvurusu Ansys Örnekleri İndir Ansys Eğitim Konuları Ansys Klasik Dersi Ansys Mesh Atma Ansys Kiriş Sistemi
FAYDALI LİNKLER.............
İleri Mühendislik Teknolojileri Eğitiminde Uzman...
Anasayfa Biz Kimiz? Ansys Eğitimi Fluent Eğitimi Abaqus Eğitimi Nastran-Patran Eğitimi LsDyna Eğitimi İletişim
Gambit & Fluent Eğitim İçerikleri GAMBİT 1. Gambite giriş,grafik arayüzü ve menu yapısı Ana menu Operasyon menuleri Komut şeması Global control 2. Geometri işlemleri  Giriş  Genel İşlemler  Gerçek Operasyonlar  Birleştirme ve Bölme işlemleri 3. CAD/CAE Programlarindan model alınması İmport seçenekleri Model temizleme işlemleri 4.  oluşturma işlemleri Kenar meshleme Yuzey meshleme Hacim meshleme 5. Mesh kontrol Mesh size Boundary Layer FLUENT 1. Fluentte giriş ve CFD analizlerinin tanımlanması Arayuzun Tanınması Problem Tanımı Ön İşlemler Çözücü Ayarları Sonuçlar 2. Çözdürme işlemi Mesh dosyasının yüklenmesi Malzeme Özelliklerinin Tanımlaması Sınır Koşullarının Tanımlanması Başlangıç Koşullarının tanımlanması Çözücü kontrol parametrelerinin ayarlanması. Yakınsama monitörlerinin hazırlanması Çözdürme ve çözümün izlenmesi Post-Processing 3. Sınır şartların tanımlanması Çeper sınır şartları İçeri/dışarı akış sınır şartları Hesaplama bölgesi sınır şartları 4. Çözücü ayarlarının yapılması Çözücü seçimi Enterpolasyon metodları Yakınsatma Ayarları Zamana Bağlı/Zamana Bağlı olmayan Çözüm Çözüm başlangıcı 5. Turbulans modelinin kurulması Turbulans modeli nedir? Turbulans modelleri 6. Isı transferi çözümleri   Enerji denklemi   Çeper sınır şartları   Isı kaynağı tanımlanması 7. MRF(Moving Reference Frame) yöntemi   MRF tanımı   Hareket verilecek yüzey/hacim seçimi   MRF çözücü ayarları 8. Post-Processing Akış vektörleri Akış çizgileri Yuzeydeki sıcaklık,basınç.. vs dağılımlar Model üzerinde yuzey/çizgi/nokta oluşturma CFD-Post sonuç değerlendirmeleri Animasyon oluşturma
Duyurular   Dersane ve çeşitli kuruluşlara eğitmenlik Desteği Firmamız tarafından sağlanmaktadır Ansys ve Fluent eğitimlerimiz Ocak ayının 2. haftasında başlayacaktır.
Facebook sayfamızdan bizi takip edebilirsiniz
Fluent Eğitimi